Minister dropper legalisering af jobklausuler

Beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen bøjer sig for massiv kritik fra oppositionen og lønmodtagernes organisationer.

Efter massiv kritik fra oppositionen og lønmodtagerorganisationerne har beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen trukket sit lovforlsag om jobklausuler tilbage. Regeringens tilbagetog får sælgernes organisation Busines Danmark til at juble.

»Ministerens lovforslag var noget makværk, som blåstemplede stavnsbinding af alle lønmodtagere. Loven ville have undergravet de rettigheder om økonomisk kompensation lønmodtagerne i forvejen har på klausulområdet,« siger Business Danmarks landsformand Jens Neustrup Simonsen.

Business Danmark stillede sig i lighed med den øvrige fagbevægelse og oppositionen i Folketinget kritisk over for lovforslaget, fordi det udover at legalisere gratis jobklausuler også skabte en uigennemskuelig retstilstand på området.

»Om det var bevidst eller ej er svært at gennemskue. Men det er i hvert fald kritisabelt, når ministeren har arbejdet med sagen siden oktober 2006,« siger Jens Neustrup Simonsen, som understreger, at der er brug for et decideret forbud, hvis ikke lønmodtagerne skal lades i stikken.

Beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen siger, at debatten om jobklausuler har vist, at lønmodtagerne føler sig bedre beskyttet af den gældende lovgivning.

»Regeringens forslag er efter min mening en klar forbedring af lønmodtagernes rettigheder, men hvis lønmodtagerne frabeder sig et indgreb, respekterer jeg det ønske,« siger Claus Hjort Frederiksen, som fortsat overvejer at tage spørgsmålet om jobklausuler op i Folketingets arbejdmarkedsudvalg efter sommerferien.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere