Telespecialisten.dk mister e-mærke

Telespecialisten.dk ignorede Forbrugerklagenævn og får nu frataget e-mærket.

Telespecialisten.dk får frataget e-mærket, fordi netbutikken har overtrådt e-mærkets særlige krav om at efterleve Forbrugerklagenævnets afgørelse eller indbringe sagen for en domstol.

Må ikke bare ignorere afgørelse
E-mærkede virksomheder skal forholde sig aktivt til Forbrugerklagenævnets afgørelser, enten at acceptere afgørelsen eller indbringe sagen for en domstol, hvis de er uenige i afgørelsen:

"Man må ikke, som i Telespecialisten.dk's tilfælde, ignorere afgørelsen," udtaler direktør i e-handelsfonden Lars Schmidt Larsen.

Lars Schmidt Larsen forklarer, at e-mærkede netbutikker skal efterleve Forbrugerklagenævnets afgørelser inden for de angivne frister, så forbrugere ikke kommer i klemme og det er altså ikke sket i Telespecialisten.dk's sag.

Kan søge om et år
Telespecialisten.dk kan først efter tolv måneder ansøge e-handelsfonden om generhvervelse af e-mærket.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere