Bedre kommunikation via blog

Der skal mere end lidt HTML til for at skabe en succesrig blog. Teknologien bag et rigtigt blogsystem er uundværlig, hvis man vil tiltrække læsere.

En blog er ikke bare en webside med tekst, der opdateres i ny og næ. En blog er løbende kommentar om et bredt eller snævert emne, der indgår i det, vi i dag kalder Web 2.0. Men både virksomheder, organisationer og privatpersoner bør gøre sig klart, om deres blogsystemer lever op til de tekniske krav, integrationen med andre Web 2.0-tjenester fordrer.

For at få læst en blog skal man udover at producere interessant indhold nemlig også understøtte en række vigtige teknologier såsom tags og trackbacks, rss-syndikation og permalinks.

Tags er vigtige, fordi de gør det muligt at indeksere individuelle blogindlæg. Ordet "tag" kan oversættes til "nøgleord", og ved at påhæfte relevante tags/nøgleord på et blogindlæg, kan det kategoriseres og indgå i en "tag cloud".

En "tag cloud" er god at have på sin blog. Det er en visuel repræsentation af de tags, der er brugt i bloggen, og de oftest brugte tags vises gerne med en større skrifttype. På den måde får man et hurtigt overblik over, hvad bloggen handler mest om.

Trackbacks er url'er, der kan bruges til at fortælle et blogindlæg, at nogen linker til det. Det bruges som en anerkendelse af blogindlæggets læseværdi, og jo flere der linker via trackback'et, desto mere læst og udbredt kan man konkludere, at indlægget er.
Permalinks er vigtige for at forhindre døde links. Når et blogindlæg flyttes fra bloggens forside og ind i arkivet, vil permalinks sørge for, at links til indlægget bliver ved med at fungere. Det er fordi et permalink er statisk og ikke henviser med parametre til opslag i databaser.

For at få en blog udbredt og læst, skal den desuden være tilgængelig i RSS-format. RSS oversættes ofte til "Real Simple Syndication", og mange læser blogs via specielle RSS-programmer, så det er ikke nok, at bloggen kun er tilgængelig i almindelig HTML.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job