Ny tyveri-sigtelse i Compare Support

Politiet sigter en tidligere værkstedschef i det krakkede Compare Support for at have stjålet firmaets kundedatabase.

Som en udløber af efterforskningen mod tidligere direktør i Compare Support, Kim Mikkelsen, skal anklagemyndigheden nu også tage stilling til en sag mod den tidligere værkstedschef i Compare Support, Lars Persson. Det bekræfter afdelingsleder Henning Nielsen, Københavns Vestegns Politi, overfor CRN.

Politiet mener, at Persson i dagene op til Compare Support konkurs i maj 2007 kopierede firmaets kundedatabase. Ifølge CRNs oplysninger skete det fordi Lars Persson i lyset af den truende konkurs arbejdede på at overtage en meget lukrativ supportaftale med den tyske producent Medion. Politiet sigter desuden Lars Persson for at have stjålet en større mængde Medion-reservedele fra Compare Supports lager.

Mistanken næres blandt andet af, at Lars Persson få dage efter konkursen i Compare Support stiftede sit eget Service Provider Aps, som meget hurtigt fik den guldrandede aftale med Medion i hus.

Lars Persson, der fortsat er øverste chef i Service Provider, afviser over for CRN politiets sigtelser. Men han erkender dog, at have benyttet kundedatabasen til at hjælpe Medions kunder, som efter konkursen i Compare Support ikke kunne få serviceret deres produkter.


»Sigtelsen bygger på, at vi har benyttet data fra Medions database for at kunne hjælpe kunderne i forbindelse med konkursen i Compare Support. Men vi har ikke benyttet data fra kundedatabasen før konkursen i Compare Support,« siger Lars Persson, som afviser at have handlet ulovligt. Han ønsker dog ikke at oplyse, hvem der i så fald har udleveret kundedatabasen til ham.

Allerede i dagen op til konkursen blev Lars Persson bortvist af direktør Johnny Larsen, som efter bortvisningen af Kim Mikkelsen var blevet indsat som chef i et forsøg på at redde Compare Support. Men Lars Persson afviser, at han blev bortvist fra sit job i firmaet.

»Jeg blev bedt om tage min ferie, og da den sluttede var Compare support jo gået konkurs,« siger Lars Persson.

Johnny Larsen afviser Lars Perssons forklaringer og kalder dem »helt hen i vejret«.

»Det står fast, at Perssons optræden i perioden op til konkursen var medvirkende til at Compare Support ikke kunne reddes. Derfor blev han bortvist fra virksomheden,« siger Johnny Larsen, som desuden oplyser, at han i dagene op til konkursen udtrykkeligt forbød medarbejderne i Compare Support at udleverer date fra virksomheden.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse