Check Point Software køber svenske Protect Data

Check Point Software Technologies har afgivet et bud på det svenske sikkerhedsselskab Protect Data. Det kommer til at skærpe konkkurence blandt forhandlerne i det danske enterprise sikkerhedsmarked.

Amerikanske Check Point Software Technologies er parate til at købe svenske Protect Data. Virksomheden har budt 586 millioner dollar, svarende til 3,4 milliarder danske kroner for den svenske producent af sikkerhedsløsninger. Protect Datas bestyrelse anbefaler enstemmigt et ja til handlen.

Check Point Software Technologies har et mål om at dække en bredere del af sikkerhedsmarkedet, og Protect Datas sikkerhedsløsning, Pointsec, passer godt ind i virksomhedens øvrige produktportefølje.

It2trust er distributør for Check Point i Danmark, og den administrerende direktør håber, at det får positiv betydning for virksomheden.

»Check Point er en af vores leverandører, så det får muligvis betydning, men vi kender endnu ikke deres plan for Protect Data,« forklarer Dennis Wøldike.

Der er dog allerede en eneforhandler af Protect Datas løsning i Danmark, nemlig Securedevice. Virksomheden blev oprettet 2004, da Protect Data valgte at lukke virksomhedens eget kontor i Danmark.

»Det er svært at sige, hvad der kommer til at ske. Vi har lige nu en unik position på det danske marked. Men det varer nok ikke ved, da Check Point har et hav af forhandlere i Danmark,« fortæller Ulrik Ledertoug, der er en af ejerne af Securedevice.

Securedevice samarbejder i dag med ISS (Internet Security Systems), der er en direkte konkurrent til Check Point, men forhanleren har nu ikke tænkt sig at skifte samarbejdspartner.

»Vi ved jo ikke, hvordan Check Point har tænkt sig at integrere Protect Data i deres løsninger. Men vi har gode relationer til vores kunder, og vi tror på, at der er plads til flere forhandlere i markedet,« forklarer Ulrik Ledertoug.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil