Danske Microsoft-fyringer rammer ikke C5

Fyringerne i Microsofts danske afdelinger rammer hverken salgsorganisationen eller rokker ved strategien for udvikling af ERP-systemerne C5, Nav og AX. Det lover Microsofts globale chef for ERP-salget, Klaus Holse Andersen.

Den historiske fyringsrunde i Microsoft-koncernen, som skal skære 5.000 job væk, rammer hverken den danske salgsorganisation eller ændrer på Microsofts strategi for udvikling af ERP-systemerne C5, Nav  eller AX. Det er gode nyheder for danske ERP-forhandlere, som i kraft af deres Microsfot-partnerskab får mere end smør på brødet .

»Der sker ingen ændring i strategien for vores Dynamics-produkter eller C5. Derfor får tilpasningerne i vores udviklingscenter ingen konsekvenser for de milepæle, vi har sat for produktudviklingen af vores ERP-systemer,« siger Klaus Holse Andersen, der som global chef for salg af Dynamics-produkter, er den højest placerede dansker i Microsoft.

Selvom den globale fyringsrunde er noget af en personalepolitisk nyskabelse i Microsoft-regi, vil Klaus Holse Andersen dog ikke udstede garantier for, at det er slut med at fyre folk i bundter fra Vedbæk-centeret eller andre dele af Microsoft.

Han understreger dog, at Microsoft fortsat er fokuseret på Danmark.

»Vores center i Vedbæk er et vigtigt udviklingscenter for Microsoft Business Solutions. Med afsæt i vores stærke tekniske kompetencer forventer vi også i fremtiden at drive innovationen af forretningsløsninger herfra,« siger Klaus Holse Andersen.

Siden Microsoft i fredags slap nyheden om de kommende fyringer ud til offentligheden er der ført såkaldte »konsultationer« med de ansatte i Vedbæk, og Klaus Holse Andersen forventer, at fredag bliver dagen, hvor der sættes navne og præcist antal på fyringerne i den danske del af organisationen.

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS