CopyTosh tidligere dømt

OPDATERET: CopyTosh er under massiv beskydning fra flere medier. Nu er der pludselig dukket en domsafsigelse op fra 2006. Og dommen, som gik imod CopyTosh, kan bane vejen for flere retssager mod kopibranchens sorte får.

Mens anklagerne fyger om ørerne på kopimaskineleverandøren CopyTosh, er det kommet frem, at virksomheden allerede i 2006 tabte en retssag om netop leasingkontrakter.

I dag forsøger CopyTosh så at gyde olie på de rørte vande ved at invitere til kundemøde den 26. november, hvor de vil »imødegå påstandene og de fejlagtige oplysninger,« der blev bragt i DR Kontant i går.

Dommen, som pludselig er dukket op., er kommet fuldstændig bag på advokat Anders Rynkebjerg, der er specialiseret i sager omkring leasing af kopimaskiner. Han kom selv først i besiddelse af domsafsigelsen i går.

»Vi har i lang tid ventet på en sag, som vi kunne læne os op af, og det undrer mig, at vi ikke har hørt noget til den før. Denne sag viser, at det ikke er umuligt at vinde en sag mod kopimaskineleaserne,« siger Anders Rynkebjerg.

I dommen står blandt andet:

- CopyTosh er bekendt med, at der indgik en stigende gammel gæld fra tidligere leasingforhold i grundlaget i de nye kontrakter. CopyTosh har hverken oplyst kunden om dette eller forelagt en opgørelse, hvor fremgangsmåden fremgik.

- Det engangsbeløb, der blev betalt, når en kopimaskine blev udskiftet, var med til at bestyrke det indtryk ved kunden, at de var frigjort for forpligtelserne ifølge den tidligere kontrakt.

- Kunden har ikke selv burdet indse, at leasingydelsen fra gang til gang indeholdt en stadig akkumuleret restgæld.

- »Herefter har CopyTosh A/S pådraget sig erstatningsansvar overfor xxx ved ikke at have givet oplysning om overførelsen af restgæld fra gang til gang«.

Dommen konkluderer, at CopyTosh skal betale 150.000 kroner til kunden plus renter tilbage fra medio 2004 samt sagsomkostninger.

Anders Rynkebjerg fortæller, at denne sag betyder meget for de fremtidige sager.

»Denne dom giver det første fingerpeg om, at man kan tilsidesætte aftaler, der er urimelige og samtidig kræve erstatning fra virksomheden, der står bag,« siger Anders Rynkebjerg.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra CopyToshs direktør, René Christiansen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse