CopyTosh tidligere dømt

OPDATERET: CopyTosh er under massiv beskydning fra flere medier. Nu er der pludselig dukket en domsafsigelse op fra 2006. Og dommen, som gik imod CopyTosh, kan bane vejen for flere retssager mod kopibranchens sorte får.

Mens anklagerne fyger om ørerne på kopimaskineleverandøren CopyTosh, er det kommet frem, at virksomheden allerede i 2006 tabte en retssag om netop leasingkontrakter.

I dag forsøger CopyTosh så at gyde olie på de rørte vande ved at invitere til kundemøde den 26. november, hvor de vil »imødegå påstandene og de fejlagtige oplysninger,« der blev bragt i DR Kontant i går.

Dommen, som pludselig er dukket op., er kommet fuldstændig bag på advokat Anders Rynkebjerg, der er specialiseret i sager omkring leasing af kopimaskiner. Han kom selv først i besiddelse af domsafsigelsen i går.

»Vi har i lang tid ventet på en sag, som vi kunne læne os op af, og det undrer mig, at vi ikke har hørt noget til den før. Denne sag viser, at det ikke er umuligt at vinde en sag mod kopimaskineleaserne,« siger Anders Rynkebjerg.

I dommen står blandt andet:

- CopyTosh er bekendt med, at der indgik en stigende gammel gæld fra tidligere leasingforhold i grundlaget i de nye kontrakter. CopyTosh har hverken oplyst kunden om dette eller forelagt en opgørelse, hvor fremgangsmåden fremgik.

- Det engangsbeløb, der blev betalt, når en kopimaskine blev udskiftet, var med til at bestyrke det indtryk ved kunden, at de var frigjort for forpligtelserne ifølge den tidligere kontrakt.

- Kunden har ikke selv burdet indse, at leasingydelsen fra gang til gang indeholdt en stadig akkumuleret restgæld.

- »Herefter har CopyTosh A/S pådraget sig erstatningsansvar overfor xxx ved ikke at have givet oplysning om overførelsen af restgæld fra gang til gang«.

Dommen konkluderer, at CopyTosh skal betale 150.000 kroner til kunden plus renter tilbage fra medio 2004 samt sagsomkostninger.

Anders Rynkebjerg fortæller, at denne sag betyder meget for de fremtidige sager.

»Denne dom giver det første fingerpeg om, at man kan tilsidesætte aftaler, der er urimelige og samtidig kræve erstatning fra virksomheden, der står bag,« siger Anders Rynkebjerg.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra CopyToshs direktør, René Christiansen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere