Avanade køber HOB

Det globale it-konsulentfirma Avanade har i dag købt den danske ERP-leverandør HOB Business Solutions. Med opkøbet fordobler Avanade med et slag sin forretning i Danmark.

Den globale it-konsulent Avanade med 7.000 ansatte på verdensplan har overtaget den danske leverandør af Microsoft Dynamics AX, HOB Business Solutions.

Dermed bliver den danske virksomhed en del af Avanade i Norden. Opkøbsrygterne har svirret hele dagen efter et omfattende vagtskifte i den danske ERP-leverandørs bestyrelse. Men nu bekræfter begge parter opkøbet.

»Der er sket en fuldstændig overtagelse af ejerskabet af HOB fra i dag,« siger HOBdirektør Hasse Bergman, der ikke vil afsløre salgsprisen. Han er dog tilfreds med salgssummen, som han understreger ikke er det vigtigste.

»Man sælger ikke sig selv, uden at man er tilfreds med beløbsstørrelsen, men det er ikke hele baggrunden for salget. Vi havde og har en ekstrem sund og overskudsgivende forretning. Økonomi i sig selv kan ikke gøre det,« understreger Hasse Bergman. Han mener, at opkøbet kan være med til at skærpe og udvide Avanades forretning i såvel i Danmark som i Norden.

Med opkøbet af HOB fordobler Avanades sine aktiviteter på det danske marked, der samtidig konsoliderer sin førende og globale position som leverandør af Microsoft Dynamics AX.

»HOB er en virksomhed i rivende udvikling i Danmark, og deres kultur, kundeservice og kompetencer er fuldstændig i tråd med vores. Derfor passer virksomhederne naturligt sammen,« siger Nordic General Manager Anne-Cecilie Fagerlie, Avanade.

Den danske ledelse opgiver dog ikke HOB. Den fortsætter uændret ligesom opkøbet heller ikke påvirker virksomhedens 30 konsulenter.

HOB omsatte i 2006 for 24,7 millioner kroner, og et overskud før skat på 2 millioner kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere