Microsoft frygter ikke Visma-opkøb

Visma-koncernens opkøb af Navision-huset Gaincom hilses velkommen af Microsofts danske Dynamics-chef Anders K. Hansen.

Artikel top billede

Microsoft ser ingen problemer i, at det konkurrenten Vismas konsulentforretning under Visma Services nu placerer sig på det danske marked for NAV-løsninger gennem opkøbet af NAV-huset Gaincom. Microsoft og norksejede Visma er ellers konkurrenter, når det gælder ERP-systemer.

Visma har gennem flere år forsøgt at få fodfæste på det danske marked med sit eget ERP-produkt. Det er dog ikke lykkedes for alvor at udfordre Microsofts dominans med de delvist dansk udviklede Dynamics-systemer C5, NAV og AX.

»Vi ønsker Visma tillykke med deres indtræden på det danske Dynamics NAV ved opkøbet af GainCom. Visma er jo en bred og dyb udbyder af både regnskabssystemer og et spændende udbud af services. Netop Vismas evne til at levere regnskabsydelser ovenpå systemerne vurderer vi som et stort aktiv for vores fælles kunder. Med Vismas klare vækststrategi vil vi glæde os til at udvide samarbejdet,« lyder reaktionen fra Anders K. Hansen, divisionschef for Microsoft Dynamics i Danmark på nyheden om Vismas opkøb på NAV-markedet.

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tech lead for AI og machine learning i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

Midtjylland

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job