Finsk sikkerhed øger konkurrencen i Danmark

Den nordiske sikkerheds-distributør Securesoft har i al stilhed etableret sig på det danske marked. Første fjer i hatten er en aftale med Check Point, men den bringer Securesoft på kollisionskurs med Check Points etablerede distributør, Network Technologies.

Uden at sige en lyd åbnede det finsk-baserede Securesoft den 1. januar et kontor i Danmark. I tre måneder var der bomstille omkring selskabet. Først da en aftale med Check Point i forrige uge kom i hus, fik omverdenen nys om eksistensen af den nye sikkerhedsdistributør.

Med udnævnelsen af Securesoft til Check Point-distributør er der lagt op til en kraftig skærpelse af konkurrencen blandt distributørerne af it-sikkerhed.

Check Point bibeholder sin eksisterende distributør i Danmark, Network Technologies, og de to skal nu slås om det danske marked - lige som de gør de i de øvrige nordiske lande.

Udmeldingen fra Check Point Danmark er, at den nye distributør får til opgave at skubbe selskabets high-end produkter nedad i markedet til de mellemstore virksomheder. Den opgave har Network Technologies nemlig ikke hidtil vist særlig megen entusiasme for.

»Vi har andre produkter, blandt andet Trend Micro, som favner bredere. Jeg ved godt, at Check Point har ambitioner om at gå nedad i markedet, og det er der selvfølgelig ikke noget galt i, men man kan godt få det indtryk, at produktudviklingen ikke helt kan følge med ambitionerne,« siger direktøren for Network Technologies, Torsten Schmidt.

Læs meget mere i den trykte udgave af CRN, der udkommer i dag.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos