Artikel top billede

Telekanalen kan booste Nokias netbooksalg

Teleanalytiker John Strand tror, at Nokias position blandt teleoperatører og teleforhandlere giver selskabet en unik fordel, når producenten lancerer sin netbook-computer .

Teleanalytiker John Strand har store forventninger til Nokias nye netbook, som han mener har potentiale til at true de store pc-producenter.

»Som verdens største producent af mobiltelefoner tror jeg alene, at den distributionskraft, som Nokia har, vil få en stor betydning. Nokia har kontakt til alle teleoperatører over hele verden og stort set alle teleforhandlere, hvor de er den vigtigste partner. Og der er altså flere butikker, der sælger mobiltelefoner end pc’er,« siger John Strand.

Ifølge John Strand, vil Nokia sikkert også prøve at få deres kommende netbook ud via it-forhandelre, men at det også kommer til at afhænge af, om it-kanalen er parat til at gribe muligheden.

Han peger på, at netbook-markedet i dag stort set er drevet af subsidier fra teleoperatørerne, hvorfor det vil få Nokias førsteprioritet. Her har Nokia en erfaring og en kontaktflade, som ifølge John Strand giver mobilgiganten et forspring overfor konkurrenterne fra pc-industrien.

»Det kommer selvfølgelig an på prisen, om Nokia bliver i stand til at lave en aftale med operatørerne,« siger John Strand.

Under alle omstændigheder, mener han, at Nokia alene i kraft af sit brand og fokus vil komme til at skille sig ud på netbook-markedet.

»Nokia kommer til at tvinge de øvrige producenter til at fokusere mere på mobilt bredbånd. Hvis de øvrige aktører vil have en andel af det mobile bredbåndsmarked, skal de op og træde en større klinge, end de gør nu,« siger John Strand.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere