Nichedistributør i bedring

Det lykkedes den lille nichedistributør Daimler Mobile Partner at hente et overskud på knapt en halv million kroner hjem i det netop offentliggjorte årsregnskab for 2003/2004.

Selvom om man er niche-distributør kan man godt ændre sit speciale. Det gjorde Ib Brønnums distributionsselskab Daimler, der omkring årtusindskiftet levede rigtig godt af at distribuere flash-ram til fotokæder og elektronikvarehuse. Da stærkt faldende flash-RAM-priser slog bunden ud af Daimlers marked, måtte selskabet forrige år erklæres konkurs. I stedet har Ib Brønnum, der er blandt dansk distributions grand old men, banket en ny forretning op, der hovedsageligt fokuserer på tilbehør til mobile enheder.

Sidste år udvidede man forretningen med en distributionsaftale med teleselskabet 3, hvis indstikskort Daimler forsøgte at starte en ny forretning på. Ifølge Ib Brønnum har lige præcist dette område dog ikke givet det forventede afkast af sig.

Ib Brønnum er ikke ubekendt med høje afkast, for han har været indirekte fødselshjælper for en række af it-branchens gulddrenge. Han oplærte nemlig begge de to brokere og senere succes-ikoner, Torben Røsler og Jens Fournais (stiftere af henholdsvis Røsler Distribution og Bluecom) i det oprindelige Daimler Distribution , hvor en vis John Trolle også var inde som bestyrelsesmedlem. Desuden var Brønnum med, da de senere EET-guldbrødre Lasse og Per Frost trådte deres handelsmæssige barnesko hos distributøren Dennis Bergstrøm. Men foreløbigt holder Ib Brønnum sig for sit eget vedkommende til lidt mere beskedne overskud, end de førnævnte gentlemen tidligere har brilleret med.

»Det handler jo nok om at være på det rette sted på det rette tidspunkt,« siger Ib Brønnum.

Daimler Mobile Partner beskæftiger fire medarbejdere. Omsætningen opgives ikke.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere