Krise i nethandel: Nedbrud hos Post Danmark

Post Danmark giver danske netbutikker problemer. Det elektroniske Sorteringssytem hos Post Danmark i postcentret Taulov, der dækker Jylland/Fyn gik ned i nat.

I nat gik Post Danmark pakkesystem på postcenter Taulov i sort. EDI-systemet( Electronic Data Interchange) der henter pakkeinformationer via Postens itsystem gik ned og det betød, at Post Danmark skulle indlæse størstedelen af nattens pakker fra Jylland og Fyn manuelt.

»Vi har fået at vide, at der er tale om et maskinelt nedbrud hos postcentret for Jylland/Fyn. De nåede kun at få en tredjedel af pakkerne igennem inden nedbruddet,« fortæller en ærgerlig Thomas Falborg, der er adm. direktør for netbutikken SHG.dk.

Thomas Falborg har ikke fået yderligere oplysninger, men håber at Post Danmark snart kommer op, da nedbruddet vil give sure kunder.

»Posten problemer er øv for os,« siger han til CRN.

Hos Post Danmark bekræfter Carsten Dalbo, der er vicedirektør for kurer, ekspres og pakker, nedbruddet. Han oplyser, at virksomheden har arbejdet hele dagen på, at få sorteret de sidste pakker og lige nu mangler der kun 20 procent af nattens pakker.

»Vi går i gang med næste sortering klokken 16 i dag, og til den tid forventer jeg, at systemet kører 100 procent igen. Lige nu er der stadig et system, der ikke virker,« erkender Carsten Dalbo blankt.

Han vil dog ikke love at systemet kører optimalt, men som det ser ud nu, vil de sidste af nattens pakker blive leveret i morgen med en dags forsinkelse.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Partner Manager

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Europa vil have kontrol over sine data. Men har din virksomhed styr på sine egne?

    Når salg, marketing og service kun ser dele af kundebilledet, risikerer virksomheden at miste overblik og kunder. AI kan forstærke problemet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S