Stærk bagmand sikrer Midt Datas fremtid

Viborgforhandleren Midt Data får et mindre underskud i 2006, men det bekymrer ikke direktør Allan Carøe. Han arbejder videre med planen om at gøre Midt Data til en landsdækkende kæde.

I slutningen af november kom det frem, at Midt Data havde fået en ny investor ind. Den viborgensiske ejendomsmatador Steen Petersen skød seks millioner kroner ind i virksomheden og overtog dermed 50 procent af aktierne i Midt Data.

Steen Petersen er indehaver af Ejendomsselskabet Viborg, der ejer en lang række erhvervsejendomme i Jylland. Deriblandt Midt Datas lokaler.

Med Steen Petersens overtagelse af halvdelen af forretningen ændrede Midt Data også bestyrelsen, hvor Steen Petersen kom ind som ny formand.

»Vi har fået en mere professionel bestyrelse. Men Steen er udelukkende en økonomisk sparringspartner. Vi har en klar aftale om, at han ikke blander sig i den daglige drift,« fortæller adm. direktør Allan Carøe.

Midt Data har netop afsluttet regnskabet for 2006, og året ender ifølge Allan Carøe i et mindre underskud.

»Det var forventet, da det har kostet os en del at starte forretningen i Århus, samt at købe Comtec. Men det er ikke noget problem, da vi jo har fået skudt seks millioner ind i ny ejenkapital,« forklarer Allan Carøe.

De seks millioner kroner er den kapital, som Steen Petersen har betalt for halvdelen af ejerskabet. Desuden havde Midt Data i forvejen 2½ million kroner i kassen, så den samlede ejenkapital er i dag på 8½ million kroner.

Mere om samme emne

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S