Zyxel vælger Actebis som ny distributør

For at være mere synlig på det nordiske SMB-marked har Zyxel valgt at indgå et langvarigt samarbejde med Actebis. Zyxel vælger dog først og fremmest at vende blikket mod det danske SMB-marked.

Actebis Computer Nordic skal distribuere samtlige Zyxels produkter indenfor sikkerhed, Ethernet switche og trådløs kommunikation på det Nordiske SMB-marked.

Ifølge Peter Max, der er managing director for Zyxel i Norden, er det første gang i fem år, at Zyxel vælger at føje endnu en distributør til kanalen.

»Samarbejdet med Actebis betyder en væsentlig udvidelse af forhandlernetværket med flere end 2000 nye forhandlere i Danmark. Vi har først og fremmest valgt at fokusere på Danmark, og i næste omgang vender vi blikket mod SMB-markederne i Norge og Sverige,« fortæller han.

Valget af Actebis som ny distributør er ifølge Peter Max ikke nogen tilfældighed. I seks måneder har Zyxel nemlig nøje analyseret i hvilken kurv æggene skulle lægges.

»Vi har analyseret os frem til, at Actebis er det perfekte match. Distributøren har nemlig meget få af vores konkurrenters produkter, hvilket vil sige, at netop vores produkter kan få optimal fokus.
Derudover vil Actebis også meget på netværksområdet, og har udvilklet sin forretning væsentligt de sidste par år. Vi tror på, at det er et samarbejde, hvor to og to giver mere end fem,« lyder det fra Peter Max.




IT-JOB

Capgemini Danmark A/S

Security Consultant

Netcompany A/S

Test Consultant

Bunker Holding A/S

Senior CRM Developers
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere