TDC skal distribuere Navigon

GPS-producenten Navigon har indgået aftale til to-cifret millionbeløb med TDC. Med aftalen udvider Navigon sit forhandlernetværk, og bliver synlig i 102 TDC-butikker.

Navigon vil ud til flere danske slutbrugere og erhvervskunder. TDC og gps-producenten har indgået en samarbejdsaftale til et to-cifret milionbeløb.

Med aftalen, der indbefatter distribution, markedsføring og promovering, satser Navigon på at nå større udbredelse i det danske telelandskab.

»TDC er en koncern som danske slutbrugere har meget tillid til, og en fokusspiller på det danske marked inden for navigation og mobiltelefoni, og så dækker de bredt,« siger Allan Friis, Country Manager i Navigon Danmark og Norge.

I samme åndedrag lægger Allan Friis heller ikke skjul på, at han især har store forventninger til salget af mobilterminaler med integreret gps.

»Senere på dagen har jeg et møde med Samsung, som vi har indgået strategisk samarbejde med på deres nye Symbian-telefoner. I slutningen af 2008 regner man med at hver tiende mobiltelefon har indbygget gps-modtager,« lyder det fra en tilfreds Allan Friis.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis