Skyhøj opløsning i Iphone 4G

Mikroskop-foto afslører, at den nye Iphone får en skærmopløsning,der overgår de fleste konkurrenters.

Den næste iPhone, ofte blot kaldt iPhone 4G mellem venner, blev lækket under stort ståhej i sidste måned, og vi kender derfor allerede en del detaljer om den. En af de ting, der dog stadig er tvivl om, er skærmen i den.

Efter den første model dukkede op i en bar i USA, og endnu en model dukkede op i Vietnam, skulle et tjekkisk site nu også være kommet i besiddelse af et eksemplar af den næste iPhone. Eller i hvert fald dens skærm. Og den har de kigget nærmere på.

Puttet under mikroskop
For et bestemme opløsningen på den næste iPhones skærm, puttede de den nemlig under et mikroskop, så de kunne se størrelsen af de enkelte pixel. Ud fra dette udregnede de opløsningen til at være fire gange højere end alle tidligere iPhones, nemli. Det svarer til en opløsning på cirka 330 PPI (pixel per tomme). Ud over opløsningen fandt de også ud af, at skærmen skulle være af samme IPS-type, som den der bruges i iPad, hvilket specielt giver et bedre billede, når man ser skærmen skråt fra.

Højeste opløsning af dem alle
For at sætte den nye iPhones opløsning lidt i perspektiv, har de tidligere iPhones en opløsning på 163 PPI, mens HTC Desire har 252 PPI, og Motorola Milestone, der hidtil har haft en af de højeste opløsninger, har en opløsning på 265 PPI. Det betyder, at den nye iPhone efter alt at dømme vil have den skærm med den højeste opløsning overhovedet blandt smartphones. Vi skal formentlig helt til Japan, for at finde mobiler, der har en højere opløsning.

Det tjekkiske site, superiphone.cz, hvor billeder oprindeligt kom fra, ser ud til at være gået ned, men sitet GSMArena.com har stadig billederne, hvis man selv vil kigge nærmere på dem.


Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job