Oracle skærper kampen om de små og mellemstore

Med lancering på Oracle OpenWorld i London af en ny database og applikationsserver rettet direkte mod de små og mellemstore virksomheder forsøger Oracle at give især Microsoft Business Solutions kamp til stregen.

Dermed ophedes kampen yderligere blandt de store leverandører af forretningssystemer, der alle satser benhårdt på dette område.

Langt hovedparten af de europæiske virksomheder er små og mellemstore. Disse virksomheder tegner sig for over 60 procent af investeringerne i professionelle it-systemer, og markedet er langtfra mættet.

Den nye database og applikationsserver parret med en massiv marketingkampagne er et storstilet forsøg på at bryde især Microsofts dominans på forretningssoftware til de små og mellemstore virksomheder. Databasen Oracle Database Standard Edition One og Oracle Application Server Standard Edition One lanceres officielt i dag på brugerkonferencen Oracle OpenWorld.

Produkterne skal udelukkende sælges via partnere ligesom Oracles ERP-system Oracle Special Edition, der er rettet mod den samme målgruppe.

»De små og mellemstore virksomheder med under 500 ansatte udgør 97 procent af de 27 millioner virksomheder i EMEA (Europa, Mellemøsten og Afrika, red.). Deres processer er ofte lige så komplekse som de store virksomheders. Samtidig har de både mindre interne færdigheder inden for it og færre ressourcer til at indføre nye it-systemer,« siger Oracles EMEA-chef Sergio Giacoletto.

»Derfor har vi lavet en forretningsmodel, som er rettet mod at gennemføre projekter med et fast omfang, på fast tid og til fast pris. Der er tale om integrerede produkter med fuld funktionalitet, som dækker alle en virksomheds krav til forretningssystemer og er skalerbare,« tilføjer han.

Oracle har valgt at prissætte de nye produkter noget lavere end de konkurrende produkter fra Microsoft og lægger dermed op til en skarp kamp om det lave segment af markedet for både ERP og de underliggende databaser og applikationsservere.

Sammen med offensiven over for de små og mellemstore virksomheder er hovedtemaet på bruger- og partnerkonferencen grid-computing. Oracle spår, at grid-teknologi, hvor mange små computere deles om at afvikle programmer, vil få lige så stor indflydelse på fremtidens måde at opfatte it på, som internet har haft.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS