Ingram Micro bliver Xerox-distributør

Ny strategi fra Xerox bevirker, at Ingram Micro bliver ny distributør af Xerox produkter i Danmark. Dermed får 500-700 forhandlere et nyt sted at købe deres kopimaskiner.

Fra 1. juli i år er Ingram Micro distributør af Xerox i Danmark. Det er en del af Xerox' strategi, at distributionen i Europa skal dækkes af blot tre distributører. Disse tre distributører er Tech Data, Scribona og Ingram Micro.

Det fortæller Xerox' chef for forretningsudvikling i Danmark til Computerworld.

Tidligere distribuerede og solgte den danske division af Xerox selv mange af sine produkter, men det meste af salget går i dag hovedsageligt gennem distributører. Bjarke Nyby vurderer overfor Computerworld, at aftalen vil have positiv effekt på Xerox Danmarks regnskaber.

»Herhjemme er der mellem 500 og 700 forhandlere, der er relevante for os, og mange af dem har Ingram kontakt til, og det nyder vi godt af," siger Bjarke Nyby til Computerworld.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere