Justitsministeren freder Google

Justitsminister Lars Barfoed stiller sig tilfreds med Googles forklaring StreetView-skandalen og afviser politisag.

I flere andre EU-lande har myndighederne iværksat undersøgelser af Googles uheldige høst af data fra private trådsløse net gennem StreetView-fotobilerne, og i Tyskland er der indledt en politisag mod Google.

Herhjemme bliver Google derimod behandlet relativt mildt, og Justitsminister Lars Barfoed kunne i dag slå fast, at der ikke kommer nogen dansk politisag mod Google på grund af StreetView-skandalen.

Det danske Datatilsyn har i modsætning til kollegerne i flere andre EU-lande stillet sig tilfreds med, at Google selv har slettet dataerne. Endnu er det dog ikke alle data, der er slettet.

I et samråd med Justitsministeren i dag i Folketinget ville socialdemokraten Benny Engelbrecht vide, hvad der er blevet af bevismaterialet i sagen – og hvad de danskere, der måtte ønske at føre et civilt søgsmål mod Google for datakrænkelsen, skulle gøre for at få adgang til beviserne. Svaret var, at dataerne er slettet.

Men det gør ikke noget, for der er slet ikke grundlag for nogen politisag, mod Google, fremgik det af Lars Barfoeds forklaring.

”Men hvis nu min nabo brød ind på mit trådløse net derhjemme, ville der så heller ikke være grundlag for en politisag?” ville socialdemokraten vide.

”Jamen, hvis din nabo gjorde det, ville det være forsætligt – og så ville det være noget helt andet. Jeg ville tro, at det ville være strafbart,” svarede justitsministeren.

I Googles tilfælde kunne der ikke blive en politisag ud af det, fordi Google havde handlet uforsætligt.

”Når det ikke er en bevidst overtrædelse, så er det praksis, at der ikke er tale om en politisag”, sagde han.

Justitsministeren fortalte videre, som yderligere argument imod en stærkere reaktion fra datamyndighedernes side, at der sandsynligvis ikke havde været tale om sammenhængende data:

”Det er spredte data, fordi de er hentet, mens man kørte forbi. Så der er nok ikke sammenhæng i dem. Jeg har svært ved at se nytteværdien i at gennemgå alle de data,” lød ministerens svar på et spørgsmål om, hvorfor det danske datatilsyn i modsætning andre landets myndigheder ikke havde ønsket at gennemgå de ulovligt høstede data.

Google anmeldte selv sagen til myndighederne i flere lande i maj i år og forklarede, at en medarbejder uden virksomhedens godkendelse havde aktiveret en funktion i Google StreetView fotobilerne, så de også registrerede private trådløse netværk og høstede, hvad der var af trafik fra disse netværk.

I alt blev der indsamlet 600 GB ulovlige data på denne måde. Hvor mange data, Google nåede at høste i Danmark, vides ikke.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,