Microsoft: Vi tager hensyn til små C5-forhandlere

Nye krav til C5-forhandlere skal sikre kvaliteten overfor kunderne, lyder det fra Microsoft, som forventer, at forhandlerne vil blive styrket i konkurrencen med andre økonomisystemer.

Microsoft afviser, at de ruller hen over de små C5-partnere. Tværtimod har råd fra C5-forhandlere har ført til, at Microsoft har blødt op på sit oprindelige udspil til nye og strammere krav til forhandlernes certificeringer.

»Vi har haft dialog omkring de kommende krav med partnerne igennem 18 måneder for at sikre, at alle havde mulighed for at forholde sig til, hvad de betyder for hver deres individuelle forretning,« siger Microsofts produktchef fra C5, Tine Plambech Pedersen, som samtidig understreger, at Microsoft bruger mange kræfter på at tale med sine mindre partnere og at man vel at mærke tager inputtet til efterretning.

Blandt andet er det oprindelige krav om at forhandlerne skal have to certificerede ansatte sænket til nu kun en. Desuden gælder kravet om certificering på serverløsninger fortsat ikke for de forhandlere, som har en såkaldt SPA-aftale med Microsoft. Forhadnlerne skal dog op til eksamen i implementering af C5. Det skal sikre kvaliteten af de løsninger, som forhandlerne leverer til C5-kunderne.

»Det er et ønske fra markedet og vil foruden stille forhandlerne meget stærkere i konkurrencen med øvrige leverandører,« siger Tine Plambech Pedersen og nævner samtidig at Microsoft fremover vil kræve at forhandlerne som minimum præsterer en årlig omsætning på godt 120.000 kroner på salg af C5-licenser.

Hun sætter desuden sin lid til, at mindre forhandlere vil gå i samarbejde enten indbyrdes eller med større forhandlere.

»Vi har brugt rigtig meget tid på, at gøre både C5 Service Partnerne samt en række af de øvrige dygtige partnere klar til at tage godt imod de forhandlere, som ikke ønsker at fortsætte en individuel direkte relation til Microsoft. Vi ser heldigvis, at en bred vifte af dem er klar med gode klare modeller for samarbejde på forskellige niveauer alt efter, hvad den enkelte forhandler måtte ønske,« siger Tine Plambech Pedersen og peger samtidig på, at det fortsat vil være muligt at købe og videresælge C5-licenser via distributører.

Hun mener, at de små forhandlere samtidig får mulighed for at slippe for det administrative arbejde, der følger med at være Microsoft-forhandler plus, at de små forhandlere får adgang til flere løsninger, stærkere marketing og support plus flere potentielle kunder til deres nuværende løsninger.

Tine Plambech Pedersen erkender dog, at de nye krav kan opleves som en stramning.

»Men vi er helt overbeviste om, at hvis man går til opgaven med de nye muligheder for øje, vil det give os alle en mere profitabel forretning fremadrettet,« siger hun.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til Finans Systemer

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura