Forhandlere kræver handling fra PBS i konkurssag

Det er til skade for kundernes tro på onlinehandel, hvis ikke PBS undersøger mistanke om dankortsnyd i Jysk It Center-konkurs, mener flere forhandlere, der kræver handling af PBS

Konkursen hos Jysk It Center får onlineforhandlerne i it-branchen til at kræve handling fra PBS. Dankortselskabet står som formidler mellem Jysk It Center og de kunder, som har handlet hos den nu konkursramte forhandler. I går skrev CRN.dk, at PBS har flere hundrede tusinde kroner i klemme, som Jysk It Center muligvis bevidst har hævet på kundernes dankortkonto uden at sende de bestilte varer.

Nu vil flere onlineforhandlere have, at PBS undersøger de mange transaktioner for at se, om de mange transaktioner er ulovlige. Det skader alle onlineforhandleres omdømme, hvis en enkelt forhandler svindler, mener ShopItOnlines direktør, Hans Søderberg. Han kender kun sagen af omtale, men mener, at hvis Jysk It Center bevidst har trukket pengene uden at sende varerne, er det kriminelt strafbart. Han vil have at PBS skrider til handling.

»PBS må lave en anmeldelse, hvis de mener, at der er foretaget noget strafbart,« siger direktør i ShopItonline, Hans Søderberg.

Sikrer troværdighed

En politisag vil sikre troværdighed og rene linjer i branchen i respekt for kundernes penge, forklarer Proshops Poul Thyregod, der ligeledes vil have at PBS skal politianmelde Jysk It Center, hvis PBS finder frem til snyd.

»Det er dem, der har penge i klemme, der må undersøge, om ledelsen ifalder strafansvar,« siger Poul Thyregod.

Også Peter Sunesen, der indtil 2006 var i spidsen for Itbutikken, mener at PBS bør politianmelde de ansvarlige, hvis PBS finder frem til at der ulovlig er hævet penge på kundernes dankort. Det vil sende et signal til branchen om, at svindel ikke tolereres, så kunderne bevarer deres tillid til onlinehandlen.

»Hvis det kommer frem, at forhandlere tager folk penge, bliver kunderne nervøse for at handle på nettet,« siger Peter Sunesen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere