Selskabet Strongline, der er dansk forhandler af ERP-systemet Scala, er blevet solgt af sin ejer, EDB Gruppen. Køberen er den amerikanske koncern Epicore, der tidligere i år fusionerede med det hollandske Scala.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Ifølge en børsmelding forventer EDB Gruppen at salget vil indbringe over 15 millioner kroner efter skat.
Selvom Strongline er eneste forhandler af Scala Business Solutions i Danmark er systemet ret udbredt herhjemme. Ifølge Stronglines direktør Carsten Petersen er der knapt 300 virksomheder herhjemme, som benytter Scalas ERP-program.
Strongline, der sidste år omsatte for 32 millioner kroner og fik et lille minus på bundlinjen, beskæftiger i dag 40 medarbejdere.
Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.
Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.
Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.