Artikel top billede

Svensk it-marked vil skrumpe med ti procent

2009 bliver et endnu dårligere år end forudsagt for svenske it-forhandlere. Analysefirmaet Radar Group har lige nedjusteret forventningerne med 7,3 milliarder kroner.

Der bliver brugt knap ti procent færre penge på it-investeringer i Sverige i år end hidtil forventet lyder det nu fra analysefirmaet Radar Group. Det skriver svenske IT24.se.

Især svenske software og hardwareforhandlere må forvente et lavere salg. Det er nemlig her at de fleste kunder vil spare. Serviceudbydere kan derimod se frem til business as usual.

»Servicesektoren holdes oppe af outsourcing,« siger Lars Backhans, analytiker fra Radar Group til IT24.se.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere