Op og ned for Pc-ware

Købet af blandt andet Ravenholm Computing har givet tyske Pc-ware en omsætningsfremgang på 25 procent i det netop forløbne kvartal. Til gengæld falder overskuddet.

Pc-wares omsætning nåede op på 1.153 millioner kroner for det første kvartal i regnskabsåret 2006/7, en fremgang på 25 procent i forhold til samme kvartal året før.

Pc-ware, der i november 2005 købte den danske softwareforhandler Ravenholm, tilskriver især opkøb som årsagen til fremgangen i omsætningen. Udover Ravenholm drejer det sig om Senas AG i Tyskland og Datacontact Handelsgesellschaft mbH i Østrig.

Den positive udvikling i omsætningen kan dog ikke ses i afkastet. Her er der tale om en tilbagegang på 48 procent i overskuddet før skat, og det er nu på 7,5 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S