Microsoft lancerer test af Home Server

For 50 kroner kan man nu købe en testversion af styresystemet, som Microsoft mener, vil gøre det let at organisere og dele familiens digitale ejendele.

En 120-dages testversion af Microsofts nye hjemmeserver kan nu hentes på nettet.

Microsoft Home Server er Microsofts bud på en server, der gør hjemmets film, fotos og dokumenter tilgængelige via hjemmenetværket eller via internet.

Home Server kræver som minimum en Pentium III 1 GHz, 512 MB RAM og 70 GB diskplads.

Testversionen koster 50 kroner. Den færdige versionen af Home Server koster cirka 1.000 kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere