HP's Jan Elbæk bliver i it-branchen

Efter gårsdagens udmelding om, at Jan Elbæk forlader HP, forsikrer han, at han bliver i branchen og har allerede har flere konkrete muligheder på hånden.

I går kom meddelelsen om, at Jan Elbæk stopper i HP som storkunde-direktør. En beslutning, som er flere uger gammel, og som betyder, at Jan Elbæk i løbet af den næste måned afhænder sine igangværende projekter.

Hans exit kommer efter HP's globale omstrukturering, der i Danmark betyder, at salgsansvaret for både store og små kunder bliver samlet hos én person. Og det er Flemming Sustman, der tidligere havde ansvaret for blot de små og mellemstore kunder, mens Jan Elbæk sad på de store.

Jan Elbæk fortæller, at han fik tilbudt et andet job, som var af mere koordinerende karakter end et desideret ansvar for et område. Og det havde han ikke lyst til.

»Det er ikke det, jeg ønsker. Det er der andre, der vil være meget bedre til; det er ikke mig,« slår han fast og afviser samtidig al snak om, at der skulle være dårlig luft mellem ham selv og HP-bossen, Walther Thygesen.

»Jeg kan kun trække på smilebåndet over det,« siger Jan Elbæk, som blev hentet til HP for to år siden af daværende administrerende direktør Niels Svenningsen.

Lige nu sidder Jan Elbæk med flere konkrete muligheder på hånden, som han alle overvejer. Men hvad det præcis bliver, vides ikke endnu. Dog forsikrer han, at han bliver i it-branchen.

»Jeg har været her 20 år, så det ville være mærkeligt andet,« siger han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere