HP's Jan Elbæk bliver i it-branchen

Efter gårsdagens udmelding om, at Jan Elbæk forlader HP, forsikrer han, at han bliver i branchen og har allerede har flere konkrete muligheder på hånden.

I går kom meddelelsen om, at Jan Elbæk stopper i HP som storkunde-direktør. En beslutning, som er flere uger gammel, og som betyder, at Jan Elbæk i løbet af den næste måned afhænder sine igangværende projekter.

Hans exit kommer efter HP's globale omstrukturering, der i Danmark betyder, at salgsansvaret for både store og små kunder bliver samlet hos én person. Og det er Flemming Sustman, der tidligere havde ansvaret for blot de små og mellemstore kunder, mens Jan Elbæk sad på de store.

Jan Elbæk fortæller, at han fik tilbudt et andet job, som var af mere koordinerende karakter end et desideret ansvar for et område. Og det havde han ikke lyst til.

»Det er ikke det, jeg ønsker. Det er der andre, der vil være meget bedre til; det er ikke mig,« slår han fast og afviser samtidig al snak om, at der skulle være dårlig luft mellem ham selv og HP-bossen, Walther Thygesen.

»Jeg kan kun trække på smilebåndet over det,« siger Jan Elbæk, som blev hentet til HP for to år siden af daværende administrerende direktør Niels Svenningsen.

Lige nu sidder Jan Elbæk med flere konkrete muligheder på hånden, som han alle overvejer. Men hvad det præcis bliver, vides ikke endnu. Dog forsikrer han, at han bliver i it-branchen.

»Jeg har været her 20 år, så det ville være mærkeligt andet,« siger han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S