E-handelsfonden uforstående overfor Getmore-protest

E-handelsfondens direktør Lars Schmidt Larsen er overrasket over Getmore utilfredshed over e-mærkereglerne. Det er ikke den melding vi har fået fra Kaiser Raja, lyder reaktionen fra Lars Schmidt.

I går kunne CRN berette om Getmore, som ytrer utilfredshed omkring klagereglerne, som følger i kølvandet på E-mærket.

Men i dag forklarer E-handelsfondens direktør, Lars Schmidt Larsen, at han er overrasket over Getmores udmelding.

»Vi står uforstående over for den udmelding, at de dropper e-mærket i protest. For rent faktisk er det ikke den melding, vi har fået fra Getmore. De har forklaret overfor os, at de har valgt at fjerne e-mærket midlertidigt for at omstrukturere kundeserviceafdeling. Derudover må vi konstatere, at Getmore har misforstået reglen om de tre klager,« siger Lars Schmidt Larsen.

Han understreger nemlig, at det på intet tidspunkt har været E-handelsfonden politik, at man kun må have tre klager, før man mister fondens digitale blåstempling.

»Reglen om de tre berettigede klager indenfor samme område, for eksempel reklamation, inden for en måned er en intern administrativ målestok, som blot betyder, at vi bliver ekstra opmærksomme på den pågældende netbutik,« siger Lars Schmidt Larsen, der understreger, at fonden ikke smider virksomheder uberettiget ud,« siger Lars Schmidt Larsen.

Han erkender at E-handelsfonden balancerer på et knivsæg, når det handler om at honorere både forbrugere og erhvervsdrivendes interesser.

»Derfor har vi både jurister i sekretariatet, i bestyrelsen til at kigge på klagerne. Derefter træffer vi en afgørelse, som endda kan klages til vores etablerede klageinstans, der blandt andet tæller repræsentanter fra Forbrugerrådet, FDIH (Foreningen for Distance og Handel) og Dansk Erhverv.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S