Solid vækst i Kunøe-selskab

Årets første tre kvartaler viste klar fremgang i både omsætning og indtjening for Ib Kunøes ERP-udviklingshus Columbus IT.

Økonomisk afmatning og finansiel krise går udenom Ib Kunøes ERP-udviklingsselskab, Columbus IT Partner A/S, som i årets tre første kvartaler øgede indtjening med 53 procent på basis af en omsætningsfremgang på 15 procent. Siden nytår har Columbus IT omsat for 712 millioner kroner mod 618 millioner i samme periode i fjor. Overskuddet før skat gik op fra 22,6 til 34,6 millioner kroner.

Skandinavien er fortsat den solide base for selskabet med mere end en tredjedel af omsætningen og to tredjedele af indtjeningen, som i denne region blev mere end fordoblet til 24,5 millioner kroner. De voksende markeder i Østeuropa bidrager også pænt til væksten med en omsætningsfremgang på 33 procent til 163 millioner kroner. Til gengæld kniber det med indtjeningen østpå, som i årets løb er faldet med 17 procent til 7,0 millioner kroner.

I det øvrige Europa er der regnskabsmæssigt status quo med en omsætning på 155 millioner og et overskud på godt 10 millioner kroner.

Selskabets ledelse betegner resultatet for årets første ni måneder som meget tilfredsstillende.

»Den meget positive udvikling i første halvår er fortsat i tredje kvartal, og derfor fastholder vi de hidtidige forventninger til årsresultatet for 2008, med en omsætning på cirka en milliard kroner og et overskud før skat på mellem 60 og 65 millioner kroner,« siger administrerende direktør i Columbus IT Partner A/S, Michael Gaardboe, som dog peger på, at den finansielle turbulens og usikkerheden om den globale økonomi betyder øget risiko for resultatet af fjerde kvartal.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere