Also overvejer at sælge GNT Sverige

Schweiziske Also Group har meddelt, at virksomheden tænker på at sælge den svenske del af distributøren GNT. Årsagen er massive tab hos GNT Sverige.

I sommeren 2006 overtog Schweiziske Also Group den finske distributør GNT. Dermed blev en ny europæisk distributørgigant skabt med en samlet omsætning på 25 milliarder danske kroner.

Kort forinden havde GNT selv været ude med pengepungen og købt distributøren SMGs norske og svenske afdeling. Den danske del af SMG fik lov at fortsætte på egen hånd.

I denne uge har Also så meldt ud, at virksomheden muligvis vil skille sig af med den svenske afdeling af GNT. Afdelingen tabte 31,7 millioner kroner i årets første kvartal og tabene ser ud til at fortsætte.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere