Ordblinde skal ikke betale multimedieskat

Skatterådet underkender ministeren og afgør, at ordblinde ikke skal betale skat af it, som hjælper dem igennem deres handicap.

Danskere, der lider af ordblindhed, har hidtil måttet betale ekstra skat for it-værktøjer, der kan hjælpe dem med at overkomme deres handicap. Alle de, der har fået en såkaldt it-rygsæk udleveret af deres arbejdsgiver, har nemlig skullet betale multimedieskat.

Rygsækkken er en bærbar pc, med en ditto scanner og lidt nyttigt software. Med den kan ordblinde scanne en besværlig tekst ind og få den læst højt, og de kan få specialhjælp, hvis der skal formuleres noget på skrift.

310 ordblinde ansat hos vindmøllefabrikanten Vestas har længe forsøgt at få lov at slippe for multimedieskatten på den digitale rygsæk, som Vestas udleverer.

Nu har de fået Skatterådets ord for, at multimedieskatten er urimelig. It-hjælpemidlet skal ikke beskattes. Det fremgår ifølge fagforbundet 3F af en ny afgørelse i Skatterådet.

Hidtil har skatteminister Troels Lund Poulsen ellers insisteret på, at ordblinde skal betale skat af it-værktøjerne, skriver 3F.

”Jeg er jublende glad for afgørelsen, der får betydning for ordblinde på alle virksomheder i Danmark,” siger 3F-tillidsrepræsentant Kaj Andersen, der er manden bag Danmarks største ordblindeprojekt på Vestas.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S