Annoncehajer søger nye fiskere

OPDATERET: Annoncehajer søger nye telefonsælgere til at lokke kunder i deres net.

I Urban i går søger hele fire firmaer, som bliver beskyldt for at være annoncehajer, nye medarbejdere. Her er der tale om Media-Invest Danmark, Telefonbøgerne.dk, Dansk Kontor Forsyning og Nordisk EDB Forsyning.

Der er altså al grund til at tro, at annoncehajerne er i gang med at indlede et nyt angreb på de danske virksomheder.

Virksomhederne læner sig alle op af andre virksomheder med et navnevalg, der er tæt på andre firmanavne.

Media-Invest Danmark er nok mere kendt som dem, der stod bag fairpris.dk. Fairpris.dk er blandt andet blevet undersøgt af DR Pengemagasinet, som mente, at firmaet benyttede sig af tvivlsomme forretningsmetoder. Media-Invest Danmark har desuden intet at gøre med Media Invest, der pt. er under konkurs.

Telefonbøgerne.dk er under ledelse af et bestyrelsesmedlem fra det tidligere IT Support Danmark, der blev ledet af den nu dømte Lasse Schou.

Dansk Kontor Forsyning, der i øvrigt ikke er det samme som Dansk Kontorforsyning, selvom de skriver det i deres annonce, hører under Dansk Erhvervs Telemarketing. Begge firmaer er blandt andet bandlyst af Hundested og Favrskov kommuner, ligesom HP har advaret mod Dansk Kontor Forsyning på vores søstermagasin, Comon.

CRN har tidligere skrevet om Nordisk EDB Forsyning. Virksomheden prøver blandt andet at sælge HP tonerpatroner, som de påstår kan printe op til 11.000 sider i forhold til de 2.500 sider, som de normale patroner kan klare. Og det, har CRN tidligere skrevet, er simpelthen ikke muligt, så længe patronen ikke er fysisk større.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS