TDC og Cisco samarbejder om bredbåndstelefoni

TDC har valgt Cisco Systems som den primære samarbejdspartner, når almindelige danskere sidst på året får tilbudt bredbåndstelefoni. Cisco skal blandt andet levere den terminal-adapter, der fungerer som bindeled mellem bredbåndslinjen og den almindelige telefon.

Adapteren er en boks, der kobles mellem bredbåndet og telefonen og sørger for, at der altid er plads til telefonsamtaler på bredbåndslinjen.

»TDC har valgt Cisco som leverandør af en række vigtige komponenter til vores bredbåndstelefoni, fordi vi derved får en samarbejdspartner med stor erfaring på området. Det har været vigtigt at finde en løsning, der er nem og sikker at bruge for kunderne. Vi vil eksempelvis ikke forlange, at vores kunder skal købe en dyr bredbåndstelefon, når de kan bruge deres gamle telefon ved hjælp af en billigere adapter,« siger Gert Rieder, direktør i TDC Privat.

Ud over terminal-adapteren leverer Cisco softswitches og gateways, der bliver installeret i TDCs landsdækkende netværk for at sikre, at TDC kan levere bredbåndstelefoni af høj kvalitet over hele landet. Softswitchen styrer opkaldet og er med til at sikre kvaliteten i transmissionen. Samtidig skal den gøre det svært at aflytte eller hacke samtalen.

Gatewayen er bindeleddet, der sikrer kvaliteten, når et opkald skal sendes fra bredbåndsnettet til det almindelige telefonnet.

»Vi er meget glade for, at TDC har valgt Cisco Systems som leverandør til en så strategisk vigtig løsning, der virkelig er banebrydende inden for bredbåndstjenester. Faktisk er TDC et af de første store europæiske teleselskaber, der etablerer denne type tjeneste,« siger Peter Steen Jensen, salgsdirektør i Cisco.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,