Ingram sender fragtregning videre til forhandlerne

Ingram Micros begynder at sende fragtomkostningerne videre til forhandlerne. Ingrams danske landechef Anders Bøje Jepsen mener, det bliver en ugunstig situation for forhandlerne, hvis de ikke får sendt omkostningen videre til forbrugerne.

Stigende transportpriser får nu distributøren Ingram Micro til at sende fragtomkostningerne videre til forhandlerne.

»De stigende oliepriser giver stigende transportpriser, og der er ikke nogen tegn på, at det ændrer sig foreløbig. Vi kan ikke blive ved med at sluge omkostningerne,« siger Anders Bøje Jepsen, Ingram Micros danske landechef.

Derfor ser han det som et naturligt skridt at sende regningen videre.

»Det er en del af regressionen, at vi har kigget på, hvad vi kan gøre for at minimere omkostningerne, og fragten er en stor post,« siger han.

»Vi har igennem mange år haft en stor omkostning ved fragten, som vi ikke har ført videre til forhandlerne.«

Derfor mener han, at det er meget rimeligt, at byrden nu bliver sendt videre gennem kanalen. Reaktionerne fra forhandlerne har været overraskende positive, fortæller Anders Bøje Jepsen.

»Der er forbavsende mange der siger, at det kan de sagtens forstå, og faktisk syntes, at det var på tide,« siger han.

Samtidig er der også en del utilfredse forhandlere, og det er Anders Bøje Jepsen fuld af forståelse over for. Men han understreger, at det ikke er meningen, at forhandlerne selv skal sluge omkostningerne, men at de skal sende dem videre til forbrugerne.

»Jeg er enig med forhandlerne i, at det bliver en ugunstig situation for dem, hvis de ikke får udgiften ført videre til slutkunderne,« siger Anders Bøje Jepsen.

Han fortæller, at Ingram Micro har afholdt sig fra at føre omkostningen videre tidligere, for ikke at stå dårligere i konkurrencesituationen. Nu er der ikke længere nogen vej udenom, og selvom Anders Bøje Jepsen ikke vil give noget bud på det, så tror han, at andre distributører vil følge eksemplet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere