Teleanalytiker:: IT- producenter bør tjene mere på det mobile bredbånd

Der er stadig mange penge at tjene på at bundle IT og mobilt bredbånd, mener teleanalytiker John Strand, der undrer sig over, at en række producenter fortsat ligger i venteposition.

Markedet for mobilt bredbånd har for alvor blevet varmt det seneste år, og det er stadig mange penge at hente for producenter, der forstår at tjene penge på den trafik, der genereres på deres hardware, vurderer teleanalytiker John Strand.


Han mener udelukkende, at det er en ”mental udfordring” hos producenterne der gør, at vi ikke ser flere aftaler mellem producenter og teleleverandører som dem Sonofon og Lenovo eller Telia og Dell har lavet.

”Der er fortsat mange producenter, der ligger i venteposition til trods for, at der stadig er penge at tjene ved at bundle notebooks og mobilt bredbånd ,” siger John Strand.

Han vurderer også, at markedet er ved at være modent til, at applikationsudviklere som eksempelvis IBM og KMD bliver teleleverandører .

”Næste skridt bliver, at dem der leverer applikationerne skal vurdere, om de også vil levere datatrafik. Min vurdering er, at det vil være et klogt træk, hvis de formår at strikke den rigtige forretningsmodel sammen,” konkluderer John Strand.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere