Musik fra Google udfordrer Apple

Allerede til efteråret kommer Google måske med sin egen musikbutik, som skal udfordre Apples iTunes.

Hos søgegiganten Google er man snart klar med et nyt angreb på Apple. Google udvikler angiveligt sin egen musiktjeneste som konkurrent til iTunes. Det fortæller flere kilder i musikindustrien til CNET. Der skulle være tale om en tjeneste, hvor man både kan downloade og streame musik.

Google har allerede signaleret, at man ønsker at brugere af mobiltelefoner med Android operativsystemet skal have flere muligheder for at downloade musik. Og Google demonstrerede i sidste måned en webbaseret konkurrent til iTunes.

Men Google vil ikke kun tilbyde musik til Android-telefoner. Firmaet har angiveligt ambitioner om at udvikle en cloud-baseret tjeneste, hvor den købte musik bliver lagret online og streamet direkte til alle netopkoblede enheder.

Apple udvikler en lignende tjeneste som supplement til iTunes, men det ser ud til, at Google kommer først.

Google har allerede gode erfaringer med distribution af musikvideoer på YouTube, som længe var den mest populære kilde til streamet musik på nettet. Tidligere i år købte Google et firma, Simplify Media, som har udviklet software, der gør det muligt at streame musik fra sit lokale bibliotek til andre enheder over nettet.

Indtil videre har Google ikke selv bekræftet planerne om den kommende musiktjeneste.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura