Microsoft og Red Barnet vil hjælpe u-lande

Køb en ny computer og doner penge til u-lande. Microsoft og Red Barnet starter en ny kampagne, hvor 50 kr. doneres for hver solgt computer med Office.

En ny kampagne fra Microsoft og Red Barnet, der starter den 21. september, betyder, at man donerer 50 kroner til u-landshjælp, når man køber en computer med MS Office. Målet er, at aktørerne skal indsamle mere end 100.000 kr. til at sende børn i skole. Den jyske pc-leverandør deltager i kampagnen ved at donere 50 kr. til Red Barnet, hver gang de sælger en af deres X-One pc’ere.

»Og selvom avancen i vores branche er ekstremt lav, kan vi godt i en afgrænset periode acceptere et non- profit salg på udvalgte produkter, hvis det går til et godt formål som Red Barnet,« siger René Rasmussen, som er direktør hos Inter-Data.

Kampagnen går i gang den 21. september og løber en måned frem. For hver solgt computer leveret med MS Office OEM Small Business og Pro doneres 50 kr. til Red Barnet.

Der skal ikke meget til at gøre en forskel for børn i ulandene. Eksempelvis vil en donation på 50 kr. give et barn i Uganda blyanter og kladdehæfter i et helt år, mens små 400 kroner gør det muligt for Red Barnet at hjælpe et barn i grundskole i et helt år.

»Sammen med vores hardwareleverandører ser vi frem til at kombinere forretning og velgørenhed. Jeg tror, at både virksomheder og forbrugere gerne vil have muligheden for at støtte et godt formål, når de ser sig om efter en ny computer,« siger Kim Enrum, der er OEM direktør hos Microsoft.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S