Telebranche vil have 4G-milliarder

TDC, Dansk Metal og fiberselskaberne vil have at penge fra auktion af 4G-licenser skal investeres i bredbånd.

Når staten som forventet senere i år skyder en auktion i gang, hvor teleselskaberne kan byde på adgang til bestemte frekvenser beregnet til næste generations mobile bredbånd – LTE/4G – kan der komme temmelig mange millioner i kassen. Hvis svenskere ellers kan bruges som målestok, så kan staten sætte næsen op efter en milliard-stor-indtægt, for den tilsvarende svenske auktion indbragte sidste år 1,5 milliarder kroner.

Men allerede før auktionen overhovedet er kommet i gang, er der bud på, hvad pengene skal bruges til. Omtrent samtidigt med at Højhastighedskomiteen i formiddag fremlagde sin rapport, udsendte Dansk Metal sammen med TDC og Dansk Energi (der repræsenterer fiberselskaberne) en opfordring til staten. Parterne mener, at pengene fra en 4G-auktion skal bruges til at drive en ny fond, der kan fremme informationssamfundet.

Fonden skal bl.a. arbejde for udbredelsen af f.eks. telemedicin og interaktive undervisningsmidler – og dermed gavne efterspørgslen på hurtige bredbåndsforbindelser, hedder det i meldingen.

»Visionerne om et højhastighedssamfund gør det helt nødvendigt at stimulere den offentlige efterspørgsel på indhold, tjenester og udstyr, som udnytter de hurtige bredbåndsforbindelser,« siger Torben Andresen Lindhardt, faglig sekretær i Dansk Metal.

Støtter Højhastighedskomiten

Fra telebranchen har der tidligere været rejst kritik af, at staten igen forsøger at hente formuer ud af teleselskaberne, selvom det er en samfundsgavnlig investering, der foretages. Dansk Metals forslag, som TDC og Dansk Energi bakker udtrykkeligt op om, er næsten identisk med en af anbefalinger fra Højhastighedskomiteen, der præsenterede sin rapport i formiddag.

Her hedder det, at de indkomne midler fra auktionerne bør føres tilbage til sektoren til finansiering af aktiviteter, der kan stimulere udviklingen af højhastighedssamfundet.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Statens IT

    Datacenter specialist

    Københavnsområdet

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job