Tandberg Data fører an i tape-konsolidering

Der er sket to store opkøb i storage/tape-markedet i de sidste uger. Opkøbene kommer på et vigtigt tidspunkt, hvor producenterne kæmper hårdt for at overleve i et stadigt mere presset marked.

I denne uge afslørede norske Tandberg Data, at virksomheden havde købt den amerikanske Tape-producent Exabyte. Tandberg Data betaler 28 millioner dollar (162,8 millioner kroner) for den amerikanske tape specialist.

Med opkøbet for Tandberg Data for alvor foden indenfor på det amerikanske marked. De to virksomheder betjener vidt forskellige kunder i USA, og Tandber Data får derved kraftigt udvidet sit amerikanske marked.

Begge virksomheder har OEM aftaler med både IBM og Fujitsu Siemens. Men Exabyte har desuden en OEM aftale med Apple, mens Tandberg har en tilsvarende aftale med Dell.

Opkøbet kommer kort efter et andet spektakulært opkøb i branchen. I sidste uge var det Tapeproducenten Quantum, der var ude med pengepungen, da selskabet købte konkurrenten ADIC, for 770 millioner dollar (4,5 milliarder kroner).

Opkøbene kommer på et kritisk tidspunkt for storage/tape branchen, hvor alle spillerne er ved at være presset i bund.

Allerede for ti år siden begyndte volumen at falde i storagemarkedet, som følge af skiftet til større systemer. I de sidste fem år er industriens samlede omsætning faldet hvert eneste år, skriver CRNs amerikanske søsterblad.

Ifølge Bob Abraham, president of Freeman Reports, en Californisk baseret tape industry analystvirksomhed, er fremtiden ikke helt så dyster for industrien, som tallene kan indikere. Han forventer, at branchen vil få fremgang i de kommende år, når kunderne får brug for flere high-end løsninger.

Det største problem for storage- og tape markedet er nye konkurrerende produktter. Backup med disksystemer vinder frem og flere virksomheder skifter til online lagerenheder, som i stigende grad overtager Tape´s dominans på lager-markedet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere