Ravenholm overrasket over A Gain SAM-certificering

Det overrasker A Gain-konkurrenten Ravenholm, at Frank Mortensen nu melder sig som spiller på Microsoft licensstyringsmarkedet.

»Jeg er overrasket over, at A Gain er blevet SAM-certificeret. Vi har ikke mødt A Gain, når vi har været ude i store licensstyringssager. Der er nogle meget strenge krav fra Microsoft, der skal honoreres før man opnår SAM-certificeringen,« lyder det fra Henrik Møller Jørgensen, der er Software Asset Manager hos Ravenholm.

Ravenholm er sammen med Fujitsu Simens, Software Spektrum de hidtidige indehavere af SAM-certificeringen i Danmark, som giver forhandlerne ret til at sælge Microsofts licensstyringssystemer. Nu er A Gain så også kommet til.

Ifølge Henrik Møller Jørgensen er Ravenholm ikke skræmt af A Gain. Men forklarer blandt andet overraskelsen med, at SAM-certificeringen netop har strenge krav til erfaring og kundereferencer, som virksomheder skal leve op til.

"Nu bliver der mere konkurrence. Vi mener bestemt, at vi er én af de større spillere på markedet. Men det er interessant at vide, at A Gain er med i spillet,« beretter han.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S