Descom solgte for billigt for Kontor Syd

(Opdateret:) Kontor Syd ville ikke gå ned i pris for at vinde ordre på 1.000 pc?er.

Den sønderjyske it-sværvægter, Kontor Syd tab af en ordre på 1.000 stationære og bærbare computere til Aabenraa Kommune får direktør Svend-Aage Kjær til at beskylde Descom for at presse sig ned under indkøbspris for at få orden.

»Descom har solgt til under indkøbspris. Vi ville godt have vundet, men vi vil også godt tjene penge,« siger Svend-Aage Kjær.

Han fortæller, at Aabenraa Kommune tidligere har handlet hos den lokale forhandler PCS-Gruppen i Rødekro, der siden er blevet opkøbt af Atea. Atea ville også levere de mange computere, men når ordren gik til en forhandler fra »djævleøen« får det Svend-Aage Kjær til at mistænke kommune for kun at være interesseret i at købe billigt uden hensyn til service.

»Normalt er Atea skarp på prisen, og når de ikke får ordren, må der være noget galt,« vurderer Kontor Syd-direktøren.

Beskyldningerne bliver afvist af Descoms administrerende direktør Johnny Helander, der understreger, at han gør meget ud af at være en forretning, der tjener penge – også på Aabenraa-ordren.
 

»Da Aabenraa kommune skulle vælge leverandør på udbuddet, var der også flere ting end pris der betød noget. Leveringssikkerhed, konfiguration, teknisk service og ikke mindst grønt indkøb,« siger Johnny Helander.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere