Artikel top billede

Atea: Vi kræver lavere priser

Direktør Peter Trans afviser, at Ateas store markedsandel skævvrider it-markedet, men erkender, at den økonomiske krise forstærker Ateas dominans.

»Markedet har godt af at være diversificeret, men i de meget hårde år, vi netop har været igennem, har det været hårdt for de mindre spillere at klare sig. Det er selvfølgelig ærgerligt, men det er ikke noget, der styres af hverken distributører eller producenter. Mit job er at at tjene penge, og det er markedsmekanismen og kunderne, der i sidste ende bestemmer,« siger Ateas danske direktør, Peter Trans.

Hans udtalelse falder på baggrund af, at CRN for nylig kunne fortælle, at Atea i dag sidder på tæt ved ti procent af det samlede it-marked.

Peter Trans mener, at den økonomiske krise er med til at forstærke Ateas dominans på markedet. Men han afviser, at Ateas dominerende position skulle føre til en skævvridning af markedet.

Han erkender dog, at Atea alene i kraft af sin størrelse får bedre priser hos producenterne og derfor står stærkere i konkurrencen.

»Når vi taler med en producent som eksempelvis HP, så forventer vi, at deres omkostninger er lavere, fordi vi køber ind i større volumener, og så forventer jeg også at få en lavere pris,« siger Atea-direktøren.

Læs mere i det nye nummer af CRN, som netop er udkommet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere