SKI-direktør: Jeg kender Kunøe

Direktøren i Statens og Kommunernes Indkøbsservice (SKI) Søren Jakobsen afviser anklager om urent trav i Topnordic-aftale - men indrømmer tidligere samarbejde med it-milliardæren Ib Kunøe.

Statens og Kommunernes Indkøbsservice (SKI) afviser anklager om korruption i forbindelse med Topnordics eneaftale om it-leverancer til staten og kommunerne. En annonce i Morgenavisen Jyllands-Posten fra firmaet Print-Tech satte ellers tidligere i dag spørgsmålstegn ved, om det er et tilfælde, at Top Nordic har fået eneforhandlingen af printertoner til det offentlige, samtidig med at SKIs direktør Søren Jakobsen angiveligt holder foredrag og konferencer sammen med bestyrelsesformand og ejer af Ementor/Topnordic koncernen, Ib Kunøe.

SKI skriver på selskabets hjemmeside, at Søren Jakobsen kun en enkelt gang for to år siden har optrådt sammen med Ib Kunøe på en konference om e-handel arrangeret af Økonomistyrelsen.

SKI peger desuden på, at Topnordics monopol på at sælge printertoner til det offentlige er kommet i stand i overensstemmelse med EU´s udbudsregler, og at der ikke har været uregelmæssigheder i den forbindelse. Finansministeriet og SKI har som ordregivere endvidere fået såvel udbudsmateriale som evalueringer godkendt af Kammeradvokaten.

SKI skriver desuden, at Søren Jakobsen og Ib Kunøe kender hinanden fra et samarbejde omkring Den Offentlige Indkøbs Portal, der drives af selskabet Gatetrade, der ejes af Ib Kunøes firma Consolidated Holdings A/S. Endvidere har de to haft et samarbejde, da Søren Jakobsen tidligere var direktør for Berlingske Tidende, og Ib Kunøe var direktør for Mercuri Urval, der var storannoncør i avisen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S