Google angriber Microsoft

Google anklager Microsoft for at forhindre brugen af andre søgemaskiner end den interne i Windows Vista og dermed holde Google væk.

Det bitre strid mellem Google og Microsoft fortsætter. Denne gang er årsagen søgefunktionen i Windows Vista, som Google mener, at Microsoft bruger til at holde konkurrenter udenfor.

Ifølge Google er det et brud på den monopol-aftale, som Microsoft indgik i 2002, fordi det er en ulempe for andre aktører på søgeområdet. Derfor afleverede Google i april en 50 siders klage til det amerikanske justitsministerium.

»Søgekasserne i Vista er fastlåst til Microsofts eget desktop-søgeprodukt uden mulighed for, at brugere kan bruge alternative udbydere fra de synlige adgange til søgningen. Desuden gør Vista det upraktisk, at slå Microsofts søgeindex fra,« siger Ricardo Reyes, talsmand for Google, til netavisen Seattle Post-Intelligencer.

Microsoft fastholder dog, at de overholder deres monopol-aftale og allerede har gennemført ændringer i Vista som svar på de bekymringer, som Google og andre har beskrevet.

Gogles klage er ifølge New York Times kommet frem, efter at en embedsmand fra det amerikanske justitsministerium opfordrede flere statsanklagere til at afvise klagen. Indtil da havde sagen ikke været kendt i offentligheden, hvilket fik en gruppe af de lokale anklagere til at stille spørgsmålstegn ved Justitsministeriets sagsbehandling, da de anså Googles klage for at være berettiget.

Ifølge Microsoft er Vista designet til at fungere godt med rivaliserende software, og at en uafhængig teknisk komité under det amerikanske justitsministerium og staterne brugte år på at undersøge Vista for potentielle konkurrenceproblemer, før det gik i handlen.

Microsoft og Google er i forvejen involveret i en strid om monopoler efter Googles køb af DoubleClick, som Microsoft mener er konkurrenceforvridende.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S