Google angriber Microsoft

Google anklager Microsoft for at forhindre brugen af andre søgemaskiner end den interne i Windows Vista og dermed holde Google væk.

Det bitre strid mellem Google og Microsoft fortsætter. Denne gang er årsagen søgefunktionen i Windows Vista, som Google mener, at Microsoft bruger til at holde konkurrenter udenfor.

Ifølge Google er det et brud på den monopol-aftale, som Microsoft indgik i 2002, fordi det er en ulempe for andre aktører på søgeområdet. Derfor afleverede Google i april en 50 siders klage til det amerikanske justitsministerium.

»Søgekasserne i Vista er fastlåst til Microsofts eget desktop-søgeprodukt uden mulighed for, at brugere kan bruge alternative udbydere fra de synlige adgange til søgningen. Desuden gør Vista det upraktisk, at slå Microsofts søgeindex fra,« siger Ricardo Reyes, talsmand for Google, til netavisen Seattle Post-Intelligencer.

Microsoft fastholder dog, at de overholder deres monopol-aftale og allerede har gennemført ændringer i Vista som svar på de bekymringer, som Google og andre har beskrevet.

Gogles klage er ifølge New York Times kommet frem, efter at en embedsmand fra det amerikanske justitsministerium opfordrede flere statsanklagere til at afvise klagen. Indtil da havde sagen ikke været kendt i offentligheden, hvilket fik en gruppe af de lokale anklagere til at stille spørgsmålstegn ved Justitsministeriets sagsbehandling, da de anså Googles klage for at være berettiget.

Ifølge Microsoft er Vista designet til at fungere godt med rivaliserende software, og at en uafhængig teknisk komité under det amerikanske justitsministerium og staterne brugte år på at undersøge Vista for potentielle konkurrenceproblemer, før det gik i handlen.

Microsoft og Google er i forvejen involveret i en strid om monopoler efter Googles køb af DoubleClick, som Microsoft mener er konkurrenceforvridende.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job