Google på vej ud af Kina

Kinesiske medier oplyser, at Google forlader landet 10. april, men at oplysningerne ikke er bekræftet af søgemaskinefirmaet.

Google er så tæt på at trække sig ud af Kina, ar der nu er sat dato på: Den 10. april sker det. Den oplysning kommer fra kinesiske medier, og den kinesiske censur og statskontrol med medierne taget i betragtning er den værd at hæfte sig ved.

»Vi har fundet ud af, at Google forlader Kina den 10. april, men informationen er ikke blevet bekræftet af Google endnu,« citerer avisen China Business News et kinesisk reklamebureau, der samarbejder med amerikanerne, for at sige. Det oplyser DR.

Google truede med at trække sig ud af Kina efter at være blevet hacket – angiveligt af kineserne - i december sidste år, men har siden forhandlet med de kinesiske myndigheder. Forhandlingerne handler om, hvorvidt Google kan tvinges til at overholde den kinesiske internetcensur.

Google har en langt mindre markedsandel i Kina end i andre lande, men at miste det enorme kinesiske marked vil under alle omstændigheder være et økonomisk tab. Til gengæld vil firmaet så kunne høste en stor moralsk sejr for ytringsfriheden og måske profitere af den medfølgende goodwill.Talskvinden for Google i Kina, Marsha Wang, nægter at kommentere på rygterne. Hun siger ifølge DR til nyhedsbureauet AFP, at der "ikke er nogen opdatering" på selskabets situation.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse