HP sidder tungt på det danske marked

HP og Lenovo viser den største fremgang på det danske marked, mens Acer er ved at miste pusten. Dell sakker yderligere bagud med et kraftigt fald.

Med et samlet salg på 30,6 procent har HP et forspring på 15 procent til den nærmeste modstander på det danske marked. IDC's tal for Q3 i Danmark viser, at HP har øget sit forspring til Acer (15,7 procent) med næsten to procent siden sidste år.

De store fremgange ligger hos HP og Lenovo (14,5 procent), der har fået 2,4 og 1,6 procent mere i markedsandele. Acers fremgang blegner lidt med en beskeden fremgang på en procent.

Dermed er Dell (11,4 procent) og Fujitsu Siemens (4,9 procent) kvartalets tabere. De har henholdsvis mistet 2,9 og 2,3 procent af deres markedsandele.

Men det er på x86-fronten HP for alvor trækker fra modstanderne. Her har HP halvdelen af salget og hele 32 procent ned til Dell, der har andenpladsen og 36 procent ned til IBM på tredjepladsen. På desktopsalget er forskellen lidt mindre. Her er HP med sine 40 procent foran Dell med 25 procent og foran Lenovo med 27 procent.

Derimod er kampen om bærbar-kunderne mere intens. Her er Acer med sine 20 procent sølle seks procent bagefter HP, der atter ligger i front, og fire procent foran Lenovo, der indtager tredjepladsen.

Det generelle salg er dog gået frem. Igen er det i antallet af bærbare, den store forskel ses. Her er der en fremgang på 30 procent siden sidste år, mens desktop har en fremgang på knap tre procent og x86 servere har en fremgang på en procent.

Til gengæld bærer salget tydeligt præg af, at produkterne er blevet billigere. Både på desktop computere og x86 serverne er værdien af de solgte maskiner gået nedad, mens der på de bærbare kun en marginal fremgang på 7,3 procent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S