Datapoint skiller sig af med NorthQ

NorthQ er blevet udskilt som selvstændig virksomhed. Dermed står Datapoint tilbage uden den profitgivende del af virksomheden.

Siden den 1. november er producenten NorthQ blevet et selvstændigt selskab. Indtil da var virksomheden en del af Datapoint Europe.

På den måde er direktøren for Datapoint Europe, Christian von Scholten blevet skubbet ud på sidelinjen og fungerer nu kun som konsulent for NorthQ. Direktøren for nystiftede NorthQ er Jan Hammer, der ligeledes sidder som direktør for Starion Gruppen og konsulenthuset Matin Partners.

»NorthQ er et nystiftet selskab, der overtager nogle af Datapoints forretningsområder,« siger Jan Hammer, der bekræfter, at NorthQ, der er stiftet af Starion Gruppen, dermed har købt nogle af aktiviteterne ud af Datapoint.

»NorthQ er et godt produkt, der kræver videre udvikling og mere kapital. Vi har positive forventninger til både produktet og driften,« siger Jan Hammer.

Udskillelsen af NorthQ kommer efter et turbulent år for Datapoint. I det seneste årsregnskab stiller revisoren direkte spørgsmål til »selskabets evne til at fortsætte driften«, ligesom at denne henviser til, at der ulovligt er udlånt penge til anpartshaver og at selskabet har tabt over halvdelen af sin anpartskapital.

Datapoints Christian forklarer, at en stor del del af tabet i sidste regnskabsår skyldes en forsikrings- og erstatningssag og regulering af moms for årene 2003-2005. Han fortæller videre, at Datapoint har fået en ny struktur med ny investor.

Udlånet til anpartshaver forklarer Christian von Scholten med »udlæg, der ikke var blevet bogført«.

Med NorthQs udskillelse, er det dog den profitable del af Datapoint, der er forsvundet, indrømmer Christian von Scholten. Tilbage står Datapoint med retaildelen, mens Datapoint, ifølge Christian von Scholten, er midt i forhandlinger om opkøb.

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job