Expertkæden skal afnoteres

Den norske rigmand der overtager Expert kæden vil ikke ændre forretningsstrategien.

Med gårsdagens bud på Expert kommer A. Wilhelmsen til at sidde på samtlige aktier i selskabet Expert. Wilhelmsen forøgede i denne uge sin aktieandel til næste 60 procent og har efterfølgende indgivet et bud på de resterende aktier i selskabet.

Ifølge Dagensit.no har A. Wilhelmsen allerede lovet at fortsætte den kurs som Expert-kæden følger. Expert kæden ejer danske Elbodan, der står bag blandt andet Punkt1 og Snehvide og som for nyligt overtog onlineforhandleren Proshop.

A Wilhelmsen begyndte at købe sig ind i Expert i sommeren 2006. Dengang meldte Wilhelmsen, at det var en langsigtet investering, og at det ikke var et mål at afnotere Expert på børsen, men nu har tingene ændret sig i og med, at Wilhelmsen har en så stor ejerandel af Expert.

»Når vi køber så stor en aktiepost, så kommer vi automatisk i en situation, hvor vi skal afgive et lovpligtigt tilbud på aktierne. Det er klart, at vi ønsker at eje en stor del af selskabet og det må vel være svar nok,« siger A. Wilhelmsens administrerende direktør Jostein Devold til Dagensit.no.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S