IBMs opkøb af sagsøger skærper monopolfrygt

Med opkøbet af mainframe-leverandøren PSI slår IBM en tyk streg over monopolanklagerne fra PSIs side. Amerikansk brancheforening frygter, at opkøbet vil true mainframe-markedet.

I november 2006 lagde IBM sag and mod PSI. I retssagen blev PSI beskyldt for at krænke it-gigantens patent, fordi det lykkedes PSI at skabe et computersystem, som kunne håndtere IBMs System z-styresystemer og software på andre leverandørers mainframe.

Få måneder efter, i januar 2007, svarer PSI igen ved at lægge monopolsag an mod it-giganten.

Nu har IBM overtaget PSI. Opkøbet vækker bekymringer og frygt for et stærkere monopol i mainframe-branchen. Det skriver version2.

»Opkøbet er med til at skabe et sort hul, der trækker alt liv ud af markedet,« forklarer Ed Black, CEO i den amerikanske brancheforening CCIA til Infoworld.com.

Brancheforeningen er modstander af fusionen og frygter, at handlen mellem IBM og PSI vil give IBM fuldstændig dominans over mainframe-markedet.

I kølvandet på sagen vil CCIA støtte mainframe-leverandøren T3, som har truet med at anlægge en lignende monopolsag mod IBM i Europa Kommissionen.

Hos IBM forstår man ikke anklagerne om monopolbrud. Selskabet forsvarer sig med, at en større del af mainframe-markedet i højere grad bruger Linux. Og netop Linux giver ifølge IBM kunderne øgede muligheder for at bruge hardware fra andre leverandører, lyder IBMs modsvar.

Hverken IBM eller PSI har givet oplysninger om de økonomiske betingelser bag handlen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere