Succes for Fineman trods krise

Trods afmatning i markedet kan specialdistributøren Fineman A/S igen præsentere et pænt 07/08-regnskab med stigende omsætning og millionoverskud.

Nichedistributørerne Fineman A/S fik i regnskabsåret 2007/2008 et pænt overskud før skat på 2,9 millioner kroner, hvilket er næsten ligeså flot som sidste års rekordregnskab, hvor overskuddet krøb op over de fire millioner. Dermed præsterer Fineman overskud for femte i år i træk.

Trods almindelig økonomiske afmatning i det forløbne år er det ifølge direktør Jesper Fineman lykkedes at banke virksomhedens omsætning i vejret med cirka 15 procent. Han ønsker dog ikke at oplyse de præcise tal for årsomsætningen, som dog endnu ikke er nået op over de 100 millioner kroner.

Det pressede marked afspejler sig også i, at Fineman har oplevet en markant stigning i sine tilgodehavender hos kunderne, som er gået op fra tre og en halv til mere end fem millioner kroner.

»Markedet er tydeligvis blevet mere presset i årets løb, og kunderne er væsentlig mere fokuseret på priserne end vi har oplevet længe. Derfor har vi været nødsaget til at være mere flinke, når det gælder vores kreditbetingelser,« forklarer Jesper Fineman.

Han afviser, at være interesseret i et salg af den succesfulde virksomhed, som op gennem halvfemserne var en del af den svenske distributionskoncern Gandalf. I 2003 løsrev man sig fra svenskerne og omlagde strategien fra traditionel broadlinedistributør til at man i dag har fokus på specialhardware til eksempelvis grafiske løsninger i pc-miljøet og specialskærme til industri, sygehuse og offshore-branchen. Fineman A/S beskæftiger i dag ni fastansatte medarbejdere.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job